Stolice bývá většinou indikátorem toho, jak se dítěti daří a jak prospívá – zejména u těch nejmenších je frekvence, hustota i barva stolice důležitým faktorem, který pediatři sledují. Co znamená, pokud má vaše miminko zelenou stolici?
Jaká barva je normální?
Když se miminko narodí, pár dní po porodu vylučuje smolku, tmavě hnědou mazlavou hmotu, která lze velmi špatně vyprat z látek a špatně se utírá z kůže. Toto stadium trvá několik málo dní, je-li miminko kojené, dostaví se po prvních dnech kojení stolice.
Stolice kojených dětí má konzistenci i barvu míchaných vajec, někdy bývá i barvy plnotučné hořčice. Právě taková stolice svědčí o tom, že je všechno v pořádku a miminku se dobře daří.
Zelená stolice?
Zelená stolice většinou indikuje problém se zažíváním, ve většině případů stačí upravit jídelníček nebo změnit techniku kojení a je po problému.
Zelená stolice může značit přebytek laktózy ve stravě – laktóza je mléčný cukr, s nímž si organismus některých dětí neumí zezačátku poradit. Nemusí se jednat o typické alergiky, kteří nebudou moci ani v dospělosti laktózu přijímat, může jít o obvyklou vývojovou nezralost trávicího traktu.
Pokud máte toto podezření, obvykle se potvrdí i tím, že dítě má po kojení křeče a bolesti bříška. Okamžitou pomocí je vynechání mléčných kravských výrobků a jejich nahrazení ovčími nebo kozími produkty, případně kefírem nebo zákysem.
V kombinaci s laktobacily podávanými jak mamince, tak dítěti je velká šance, že problémy rychle vymizí.
Zelená stolice se také objevuje u dětí uměle živených, protože umělé mléko je obohacováno železem. Stejně tak může být tato barva způsobena i nadmírou zelené stravy na jídelníčku matky.
Laktózu obsahuje nejvíce tzv. přední mléko – pokud máte podezření na nestravitelnost lakt=ozy, zkuste nejprve mléko trochu odstříkat a pak až dítě nakojit. Kojte, dokud zcela nevypije jeden prs, a až potom se přesuňte na jiný.
Zelená stolice není, jak se obvykle míní, příznakem hladu, naopak – jedná se většinou o problém, který se změnou jídelníčku matky velmi rychle odstraní.