Zelený čaj v těhotenství

Rad a tipů, čeho se v těhotenství vyvarovat, je celá řada. Jedním z méně doporučovaných nápojů je i zelený čaj. Proč je tento druh čaje v těhotenství nevhodný a co může ve větších dávkách způsobit?

Zelený čaj prospívá zdraví

Rozdíl mezi zeleným a černým čajem je v technologii zpracování. V případě zeleného čaje se postupuje tak, že se listy čajovníku napaří, pak se srolují a následně usuší. Proces napaření je důležitý, protože odstraní enzymy, které by způsobily fermentování – zelený čaj je nefermentovaný.

Díky tomuto způsoby výroby má zelený čaj nezaměnitelnou chuť a uchovává si všechny cenné látky, které prospívají zdraví.

Zelený čaj má silné antioxidační účinky, díky nimž chrání buňky před poškozením – je tedy dobrým spojencem každého, kdo chce být zdravý a zachovat si mladistvý vzhled. Mezi nejcennějšími látkami, které zelený čaj obsahuje, jmenujme polyfenoly, taniny, katenichy a fluoridy.

Zelený čaj se liší od černého čaje nejen obsahem látek a chutí, ale také nižší trvanlivostí – zelený čaj přirozeně oxiduje, a proto nevydrží uskladněn nikterak dlouho.

Pití zeleného čaje v těhotenství

Zelený čaj obsahuje kofein, stejně jako čaj černý. Obsah kofeinu, tedy látky, jejíž požití má za následek například zrychlení srdeční činnosti, je jedním z důvodů, proč by se mělo v těhotenství pití zeleného čaje omezit.

Dalším důvodem, proč je záhodno pití zeleného čaje během gravidity omezit, je vliv kofeinu na vstřebávání železa. Období těhotenství je náročné na vytváření zásob železa – plod bere matce značné množství železa, aby si vytvořil zásoby na první půl rok života, kdy přijímá pouze mateřské mléko.

Železo se hojně nachází v listové zeleně (listové saláty), tmavě zelené zelenině (zelená paprika), nebo například v cizrně (římském hrachu), švestkách nebo červeném mase. Pokud by byla konzumace těchto, na železo bohatých, jídel spojená s pitím zeleného čaje nebo kávy, vstřebá se kvůli kofeinu jen velmi málo železa.

Jeden z dalších častých důvodů, proč se doporučuje pití čaje během těhotenství omezit, je jeho možný negativní vliv na vývoj a růst plodu.

Pití zeleného čaje se během těhotenství striktně nezakazuje, doporučuje se však jeho spotřebu snížit na 1 až 2 šálky denně.

Zanechte odpověď