Každý den svádíme boj se svým jídelníčkem a hledáme jídla, které jsou doslova nadupaná co nejlepšími a nejzdravějšími ingrediencemi, ale která nám zároveň při přípravě neukrojí příliš moc z našeho drahocenného času. Zelňačka z kyselého zelí je zdravá, rychlá, sytá a jednoduše vynikající. Uvařte ji podle našeho osvědčeného receptu.
Zelňačka z kyselého zelí se může stát nejenom vydatnou polévkou pro zahájení vícechodového menu, ale také samostatným jídlem, pokud k ní přidáte pár kousků čerstvého pečiva. Hodí se k ní ale i bramborové placky a neurazí ani samotná. Vyzkoušejte.
Zelňačka z kyselého zelí – recept
Ingredience:
500 kysaného zelí (ochutnejte, nemělo by být až příliš kyselé)
4 brambory
1 klobása
1 cibule
2 lžíce oleje
1 lžička kmínu
2 lžíce hladké mouky
1 lžička mleté červené papriky
podle chuti sůl a pepř
2 litry vývaru
Postup:
Cibuli oloupeme, nakrájíme na menší kostičky a zesklovatíme na rozpáleném oleji. Mezitím vyjmeme kysané zelí z obalu, necháme ho důkladně okapat a překrájíme na prkénku na menší kousky – usnadní nám to později konzumaci polévky. K osmažené cibuli přidáme kmín a papriku a rychle okulíme – jen tak, aby se paprika spojila s tukem a nezhořkla. Vše zaprášíme hladkou moukou a umícháme světlou jíšku. Dobře mícháme, aby se jíška nepřichytila ke dnu hrnce. Zalijeme vývarem, přidejte kysané zelí a necháme 30 minut vařit.
Mezitím si připravíme na sporák 1 litr horké vody a osolte. Brambory oloupáme a nakrájíme na kostičky, které vsypeme do horké vody. Brambory je vždy lepší vařit zvlášť, v jedné nádobě s kysaným zelím může jejich struktura zůstat na povrchu tvrdá, což není dobré.
Uvařené brambory přidáme do zelňačky, osolíme, opepříme a nakonec vsypeme na kostičky nakrájenou uzeninu. Vaříme ještě pět minut, aby se všechny chutě dokonale propojily. Podáváme ihned s pečivem nebo jen tak.
TIP: Zelňačku z kyselého zelí můžeme zjemnit přidáním zakysané smetany nebo trochy mléka a to nejlépe přímo na talíři.
Pamatujte na to, že polévka během vaření vždy trochu zřídne, takže je lepší dělat ji ze začátku trochu hustší – vývar můžete přilít kdykoliv. Opravdu, pokud je to možné, použijte dobrý masový vývar. Jen díky němu bude mít polévka plnou a lahodnou chuť.
TIP: Pokud nemáte rádi štiplavou kyselost zelí, vymáchejte ho před krájením v čisté vodě. Kyselost můžete potlačit také přidáním jedné kávové lžičky cukru nebo dodat polévce říz za pomoci špetky chilli koření. Out nebudou ani žampiony nebo povařené hovězí či vepřové maso. Ale to už se spíše blíží boršči.
Jestliže se vám nechce špinit dva hrnce, stačí, když brambory před přidáním do polévky pokrájíte na opravdu miniaturní kousky. Jiný postup radí uvařit brambory jen napůl a teprve poté do polévky přidat zelí – brambory se nerozvaří.