Jsou orgány, bez kterých se neobejdeme. Kdybychom o ně přišli, umřeme. Na druhé straně bez některých žít můžeme. Jedním z nich je slezina. Jaký je život bez sleziny?
Slezina a její funkce
Slezina představuje orgán dutiny břišní. Je uložený pod levým bráničním obloukem vedle žaludku. Její hmotnost je 50 až 250 gramů a její rozměry činí cca 10 x 8 x 3 cm.
Slezina plní různé funkce. Tou hlavní je imunitní obrana organismu. Je to také krevní filtr. Má makrofágy, které pohlcují poškozené či zanikající krevní buňky, bakterie atd. Účastní se i recyklace železa a je rovněž rezervoárem krve.
Existují různé nemoci či dysfunkce sleziny. Patří mezi ně například akcesorní slezina, nádory sleziny, bloudivá slezina, aplazie sleziny, myeloidní metaplazie atd.
Odstranění sleziny
Odstranění sleziny se odborně nazývá splenektomie. Může k němu dojít z různých příčin. Mezi ty nejčastější patří různé úrazy sleziny, její abnormální funkčnosti nebo zvětšení sleziny s nepřiměřeným vychytáváním určitých krevních buněk, postižení sleziny cystou atd.
Slezina může být odstraněna otevřením břišní dutiny (většinou v levém podžebří), ale také laparoskopicky drobnými vpichy. Tato metoda je šetrnější. O vhodnosti použití rozhodne lékař. Výkon se provádí v celkové anestezii.
O životě bez sleziny
Slezina není orgán, který bychom nutně potřebovali k našemu životu. Lidé, kteří ji nemají, nemusí dodržovat žádný speciální režim, měli by však být opatrní a lépe se bránit proti infekcím. Vzhledem k tomu, že slezina částí imunitní obrany organismu, jsou lidé bez ní více náchylně k nemocem.
Právě z důvodu slabší imunity by lidé bez sleziny měli mít očkování proti pneumokokům, meningokokům, chřipce a případně i další očkování.