Vyslechnutí si od lékaře verdikt, že není jiné řešení, než odebrání kompletní jedné plíce, může v člověku vyvolat děsivé představy. Plíce jsou však párovým orgánem a i přes provedení tzv. pneumonektomie je možné prožít následující léta velmi spokojeně a bez větších omezení.
Struktura dýchacích cest
Po vdechnutí nosem či ústy vzduch prostupuje do průdušnice, která se v hrudním koši dělí na pravou a levou průdušku. Ty se zanořují do tkáně plic. Jedná se o párový orgán, přičemž každá plíce je tvořena laloky – pravá plíce horním, středním a dolním, levá plíce horním a dolním lalokem. Průdušky se postupně rozvětvují až na plicní sklípky, kde dochází k samotné výměně plynů.
Nádory v plicích
K provedení operace je obvyklou indikací nádorové onemocnění dýchacích cest. Při nich dochází k nekontrolovatelnému dělení jednotlivých buněk, které postupně ničí své okolí. Nezhoubné nádory bývají dobře ohraničené, ty zhoubné se však rozšiřují v organizmu – a to nejen do bezprostředního okolí, ale i do vzdálenějších míst přes krevní a mízní řečiště.
Nádory plic mohou být u pacientů delší dobu bez větších příznaků. Poté se projevuje teplota, únava, ubývání na váze, vykašlávání krve, úporný kašel, později se přidává i bolest na hrudi a celkové chřadnutí těla.
Odebrání plíce či její části
Pokud je plíce zasažena v menším rozsahu, může být odebrán jeden z jejích laloků nebo jeho částí. V případě velkého poškození tkáně může lékař rozhodnout o odebrání plíce celé. Jedná se však o náročnou operaci, je tedy třeba nejprve zjistit, zda je pacient schopný zákrok podstoupit a bude schopen se po operaci vrátit do běžného života bez zásadního omezení.
Operace je samozřejmě prováděna za hospitalizace v celkové narkóze. Je zapotřebí spolupráce více odborníků. Po operaci bývají podávány léky ke snížení bolesti, je třeba věnovat pozornost prevenci vzniku zánětu v ráně a dechové rehabilitaci, která nemocnému umožní maximální využití zbývající části plic.
Následná péče a omezení po operaci
Po provedení pneumonektomie je nutné pacienta pravidelně sledovat zejména z důvodu, kdyby došlo k opětovnému nádorovému bujení nebo se zjistilo, že nádorové buňky se již rozšířily do dalších částí těla. Stav pacientů po operaci je velmi individuální. Samotné odebrání plíce nebrání v provádění sportovních aktivit ani jiných běžných úkonů. Je však třeba přihlédnout k aktuálnímu stavu, úspěšnosti rehabilitace. U pacientů je zapotřebí dbát na to, aby se nepřetěžovali, a vyvarovali se infekci dýchacích cest, která by je mohla zasáhnout výrazněji právě z důvodu funkčnosti pouze jedné plíce. Pokud jsou již patrné projevy nemoci (kašel, teplota) je třeba kontaktovat lékaře a zahájit co nejdříve adekvátní léčbu.