Virová hepatitida (žloutenka, zánět jater) je virové onemocnění, které existuje v pěti typech označovaných písmeny abecedy A až E. Všechny tyto hepatitidy mají nepříznivý vliv i na ostatní tělesné orgány a na celkový stav organismu člověka. Hepatitida typu B (žloutenka typu B) může těžce postihnout játra, doživotně zkomplikovat zdravotní stav nebo být příčinou rakoviny jater. Proto jsou od roku 2001 děti v České republice povinně očkované proti hepatitidě B. Sérum je součástí tak zvané hexavakcíny.
Hepatitida B: Nejčastější je přenos krví
Hepatitida typu B (žloutenka typu B) způsobuje cirhózu jater častěji než alkohol a je příčinou 80 procent případů rakoviny jater. Zatímco hepatitida A se přenáší nejčastěji znečištěnou vodou a potravinami (proto se jí také říká „nemoc špinavých rukou„), hepatitida typů B je šířena krví a někdy i pohlavním stykem. V minulosti to mohlo být například krevními převody (transfúzemi), v současné době například používáním společných injekčních stříkaček mezi narkomany.
Hepatitida B se přenáší i tělesnými tekutinami nakaženého i chronicky nemocného, nejčastěji při sexuálním styku. Často proběhne zcela bez příznaků, zejména u malých dětí.
Žloutenka B způsobuje rakovinu
Virus hepatitidy B je podle odborníků po kouření tabákových výrobků druhým nejčastějším původcem rakoviny.
- Tento virus je stokrát nakažlivější než HIV a podstatně odolnější.
- Onemocnění virem hepatitidy B může proběhnout nepozorovaně a přímo přejít do chronického stadia.
- Diagnózu lze stanovit vyšetřením specifických protilátek z krve, které provádějí specializované laboratoře.
- Onemocnění způsobené virem hepatitidy B prodělaly ve světě přibližně dvě miliardy lidí.
- U chronické hepatitidy B u jedné pětiny případů dochází k cirhóze jater a u jedné pětiny k rakovině jater.
- Existují výpočty, že hepatitida typu B zabije za den více lidí než AIDS za rok.
- Nosiči viru je 0,6 až jedno procento české populace.
Hepatitida typu B: Nemoc narkomanů
Nejohroženější a zároveň nejpočetnější skupinou nemocných jsou narkomani. Podle některých výzkumů trpí žloutenkou až 40 procent z nich. Mnozí narkomani (zejména žijící v komunitách) ani nevědí, že jsou nemocní a žloutenku přechodí, průběh nemoci se potom prodlužuje a vzhledem k nadstandardnímu namáhání jater používáním drog může způsobit i vážné zdravotní komplikace.
Nebezpečnější je pro ně hepatitida typu B, která se přenáší krví nebo pohlavním stykem. Při neléčení způsobuje chronický zánět jater vedoucí až k jejich tvrdnutí – cirhóze a znásobuje nebezpečí rakoviny jater.
Drogově závislí, především nitrožilní narkomani, jsou vysoce rizikovou skupinou pro přenos hepatitid všech typů. Jejich způsob života, užívání společných injekčních jehel, „nádobíčka“ na přípravu drogy i nechráněný pohlavní styk znamená při výskytu viru žloutenky velkou pravděpodobnost nákazy. Nemoc ale nezůstává jen v komunitě narkomanů a prostřednictvím jejich kontaktů může způsobit rozšíření nákazy mezi zdravou populaci.