V našich podmínkách není tak obvyklá, ale přesto se případy, kdy se pacient nakazí žloutenkou typu E, množí. Nebezpečí tkví v tom, že může být zaměněna za žloutenku typu A, případně ji nemocný v počátcích nemoci považuje za obyčejnou chřipku. Přitom je třeba rychle ji léčit, aby nedošlo k poškození jater.
U hepatitidy E je specifické, že se jí člověk obvykle nenakazí v našich podmínkách. Jelikož ji způsobuje virus hepatitidy E, který se může nacházet v kontaminované vodě nebo špatně tepelně upraveném mase, obvykle si ji s sebou přivážejí lidé, kteří cestovali do exotických zemí. Nejčastěji se vyskytuje v Asii, Africe nebo Střední Americe. V Česku se například v roce 2011 objevilo 163 případů tohoto onemocnění – přitom o rok dříve bylo nemocných třikrát méně. Více pacientů bylo přitom mezi muži než mezi ženami a řada lidí se nakazila i přesto, že předtím necestovali nikam do zahraničí.
Příčiny
Žloutenku typu E způsobuje virus hepatitidy E (v současnosti je přitom známo celkem pět typů žloutenky – A, B, C, D a E). Ten je posuzovaný podobně jako ten, který způsobuje žloutenku typu A. Tím se ale nenakazíme ze vzduchu a obvykle ani od nikoho jiného – zato je často obsažen ve znečištěné vodě nebo ve vepřovém mase, které když se nedostatečně tepelně upraví, způsobí u člověka nákazu. Virus se ale může objevit i u volně žijících zvířat v lese. Ohrožením může být i jedení masných výrobků dělaných v nestandardních podmínkách (jako například domácí zabíjačky). Ale nákazu může způsobit i nedostatečné omývání zeleniny horkou vodou, pokud byla hnojena prasečím hnojem.
Projevy
Inkubační doba od nakažení do projevení nemoci bývá okolo čtyř až šesti týdnů. Pak se nemoc podobá obvykle chřipce. Nemocný se cítí unavený, nemá na nic chuť, má zvýšenou teplotu, mohou se objevit bolesti kloubů a břicha. Poté se objeví tmavá moč a může se dostavit i typické zažloutnutí kůže a bělma očí.
Léčba
Kdo zjistí, že má žloutenku typu E, musí se s ní jít okamžitě léčit. Nestačí ji přitom „vyležet“. Pacient je umístěn do izolace, aby nemohl nakazit nikoho dalšího. Lékař mu nařídí přísnou dietu, která má za cíl ochránit ohrožená játra, a nesmí pít alkohol. Často jsou nemocným také dávána hepatoprotektiva, což jsou léky, jež mají zajistit ochranu jater. Nemoc je léčitelná. Ale pokud se žloutenkou typu E nakazí těhotná žena, infekce se obvykle přenese na plod a těhotenství končívá potratem – velmi ohrožen je přitom i život samotné matky.
Prevence
Zatímco proti některým typům žloutenky se můžeme nechat očkovat, u hepatitidy E to neplatí. Vakcína proti ní neexistuje. Nejlepší ochranou je tak nepít vodu z neznámých zdrojů nebo potraviny pěstované na polích, která bývají zaplavována. A když jíme maso, mělo by být řádně tepelně zpracované, jinak nám hrozí nejen nákaza žloutenkou, ale i mnohem nebezpečnějšími nemocemi.