Klívie čili řemenatka suříková (Clivia miniata) představuje jednu z velmi oblíbených kvetoucích pokojových rostlin, která je preferovaná nejen pro bohaté barevné květenství v příhodné zimní období. Na rozdíl od většiny pokojovek, u nichž se objevují květy klasicky s vegetačním obdobím jara a léta, klívie začíná kvést už v únoru a odkvétá v květnu. Abyste se však jejích krásných květů dočkali, je potřeba se o rostlinku vhodným způsobem starat a zajistit, že má dostatek živin i výhodné podmínky. V opačném případě se může stát, že klívie začne strádat, což se může mimo jiné projevit také žloutnutím listů.
Specifika a péče o klívii
Klívie je jako většina kvetoucích pokojových rostlin původně exotickým druhem, který byl vyšlechtěn pro pěstování v domácím prostředí. Neexistuje kultivar, který by bylo možné u nás pěstovat venku, jelikož potřebuje specifické podmínky. Klívie vyrůstá z cibulky a vyznačuje se pevnými vzpřímenými listy i stvolem, na kterém se následně tvoří okvětí v různých barvách. V tuzemsku se obvykle setkáme se dvěma druhy, které jsou běžně pěstovány v domácnosti – jeden je mohutnější, druhý s jemnějšími listy, přičemž oba mají prakticky shodné požadavky. Obecně se jedná o vlhčí prostředí bez příliš vysokých teplot, v období květu pravidelné hnojení a zálivku. Po odkvetení je potřeba stvol zakrátit a zmírnit zálivku až do dalšího květu.
Jak dosáhnout u klívie květu
Rostliny klívie dobře snáší interiér, je však pro vývoj květu je potřeba jim připravit správné stanoviště. Mladé klívie nekvetou, květ se zpravidla rozvíjí až u rostlin, které mají více než 3 roky. Jakmile dosáhne rostlina dostatečného stáří, je vhodné ji v očekávaném období květu přesunout do místnosti s vyšší vlhkostí a stabilní mírnou teplotou kolem 15 °C. Při příliš vysokých teplotách a v suchém prostředí klívie nevykvete. Jakmile se květ objeví, je vhodné klívii dodávat pravidelnou zálivku (ideálně každých 10 dnů) a hnojit ji běžným hnojivem na květy. Po odkvetení a zkrácení stvolu rostlina zůstává vegetačně aktivní a v teplých dnech roste, je proto dobré vytrvat v pravidelné zálivce jen do konce léta. Poté ji můžete přestat hnojit a přesunout na chladnější stanoviště, kde bude až do února odpočívat. V případě, že rostlině nedopřejete vegetační klid, zpravidla v další sezóně nevykvete.
Na co si při výběru stanoviště dávat pozor
Stejně jako vysoké teploty škodí klíviím i přímé sluneční světlo, proto by ani jedno stanoviště nemělo být voleno na okenním parapetu nebo balkóně, kam přímé sluneční paprsky dopadají. Výhodné je okno zastíněné nebo stanoviště dále od parapetu. Vyhněte se také místnostem s příliš suchým vzduchem nebo postavení rostliny přímo na topení. V období vegetačního klidu může rostlina klidně do temnější místnosti s minimem slunečného světla. Během vývoje květu sice klívie světlo potřebuje, rovněž by však nemělo jít o přímé, mohlo by způsobit vysychání listů.
Co dělat, když začnou klívii žloutnout listy
Žloutnutí listů u klívie může být přirozené (starší listy zejména v prvních fázích růstu rostliny jednoduše odumírají). Rozšiřuje-li se problém se žloutnutím listů, často to poukazuje na nevhodnou péči nebo napadení škůdci. Na klívii se obvykle objevuje pouze jeden druh škůdců – červci, kterých se lze zbavit mechanickým odstraněním. Neodstraníte-li škůdce včas, může jejich přítomnost vést až k úhynu rostliny. Nevhodná péče pak může způsobit kornatění listů, které postupně způsobuje úbytek chlorofylu, a tedy žloutnutí. Docházet k němu může nedostatečnou, ale také nadměrnou péči, především přehnojením nebo volnou stanoviště s nízkou vlhkostí či vysokou teplotou, případně také velmi častou zálivkou. Úpravou podmínek a péče by se stav rostliny měl zlepšit.