Ibišek, kterému se přezdívá čínská růže, patří mezi velmi oblíbené pokojové rostliny. Má krásné velké květy v různých barvách, od mnoha odstínů červené, přes žlutou až po bílou. Dá se velice snadno sehnat, dobře se mu daří v bytě a na údržbu není příliš náročný. Při špatné péči mu ale mohou např. žloutnout listy. Jak se o něj tedy správně starat?
Co ibišek potřebuje?
Světlo
Ibišek má rád teplo a potřebuje hodně světla. V pokoji tedy vyberte to nejsvětlejší možné místo pro uložení rostilny, jen pozor na přímé sluneční paprsky u mladých ibišků. Ideálním místem je okenní parapet nebo stolek v blízkosti okna. Dostatek světla potřebuje i v zimě, ovšem dejte pozor, aby listy příliš nemrzly a teplota neklesla pod 10 °C. Pokud máte pocit, že vám listy moc nerostou, případně jsou příliš tenké a větvičky suché, pak je to signál, že rostlina potřebuje více světla a měli byste pro ni najít lepší místo. Časté přemisťování ji však také vůbec nesvědčí.
Voda
Ibišek rád pije a vodu potřebuje pravidelně a rovnoměrně. Od března do listopadu je potřeba jej zalévat dvakrát týdně, ovšem přiměřeně. Jak nemá rád nedostatek vody, i její přemíra může rostilně ublížit. V zimě potřebuje vody méně, proto je dobré zalévání omezit na jednou týdně a nezalévat studenou vodou. Zálivka by měla mít cca 30 °C. Důležitá je také celková vlhkost vzduchu, proto rostlinu často přestříkejte rozprašovačem s čistou vodou.
Hnojení
Chcete se doma kochat krásnými ibiškovými květy? Pak jej pořádně hnojte, klidně i jednou týdně, a to obzvláště od jara do podzimu. Hnojiva můžete použít různá, třeba komplexní hnojiva pro pokojové rostliny, ale také speciální hnojiva určená přímo pro ibišky. Doma můžete uvařit brambory ve slupce a po vychladnutí zalévat rostlinu vodou z brambor. Důležité je dodávat ibišku hnojivo s dostatečným obsahem hořčíku a draslíku.
Choroby ibišku
Každá rostlina může onemocnět různými chorobami, za které často můžou pěstitelské chyby. Jaká je jedna z nejčastějších nemocí u ibišku a co ji způsobuje?
Žloutnutí listů
Pokud listy ibišku blednou, opadávají a začínají mít žlutou barvu, stojí za tím nedostatek živin. Žloutnutí listů se odborně říká chloróza a vzniká v případě, kdy rostlině chybí důležité živiny, jimiž nejčastěji bývají hořčík nebo železo. Pozor si musíte dát taky na obsah vápenatých solí ve vodě, kterou rostlinu zaléváte, vysoký obsah vápníku v této formě totiž rostliny nedokáží zpracovat. Na vině může být také příliš tmavé místo, na kterém ibišek odpočívá.
Jak tedy žluté listy efektivně řešit? Listy, které zežloutnou, brzy také opadají, proto je důležité problém řešit a snažit se rostlinku vyléčit. V první řadě zhodnoťte umístění a případně ibišek přesuňte na dostatečně osvětlené stanoviště. Zkuste vyměnit substrát a hnojte vhodnějším hnojivem bohatým na živiny. Ideálně vyzkoušejte hnojivo určené přímo ibiškům, tím totiž téměř nikdy nešlápnete vedle. Zkuste se zamyslet, zda rostlinu nezáléváte příliš málo, nebo naopak příliš hodně a podle toho změňte své zalévací návyky. Řešením může být zalévat květinu až po úplném vyschnutí substrátu, místo zalévání v přesně stanovený den.
Proč pěstovat pokojový ibišek?
Ibišek má krásné již zmíněné květy, proto je hojně pěstován pro okrasu, není to ale jediný důvod, proč si jej domů pořídit. Má totiž také mnohé léčivé účinky. Z okvětních lístků se vaří velmi účinný čaj, který napomáhá normální funkci dýchacího systému, působí proti stresu a má blahodárné účinky na podrážděný žaludek, např. při nevolnostech. Pije se také při horečce, má protizánětlivé a antioxidační účinky. Říká se, že také napomáhá naší paměti.