Žlučník je orgán, který shromažďuje žluč, zahušťuje ji a podle potřeby vyprazdňuje do dvanáctníku. Do tenkého střeva se tak dostávají trávicí enzymy potřebné ke štěpení živin. Když je vylučování enzymů narušeno, je negativně ovlivněn metabolismus živin, zvláště tuků a bílkovin.
Příznaky onemocnění žlučníku
Onemocnění žlučníku je poměrně častá choroba. Projevuje se bolestmi v pravém podžebří, nadýmáním, nesnášenlivostí tučných, smažených či kořeněných jídel, pocity plnosti a tlaky v horní polovině břicha. Tyto příznaky se dostavují buď náhle nejčastěji po dietní chybě či nervovém vypětí jako typická žlučníková kolika, nebo se projevují střídavě a v různé intenzitě.
Při akutním zánětu žlučníku či žlučových cest je stav doprovázen obvykle horečkou, zimnicí a třesavkou. Bolesti často vystřelují až do pravé části zad. Příčinou tohoto stavu jsou záněty žlučníku a žlučových cest, někdy komplikované tvorbou kamenů. Spolehlivou diagnostiku onemocnění umožní ultrazvukové a rentgenové vyšetření.
Žlučníková kolika
Má-li člověk ve žlučníku kameny, může velké množství tučné stravy nebo její nevhodná kombinace spolu s pitím alkoholu vyprovokovat žlučníkovou koliku. Pro ni je typická bolest vpravo v podžebří, šířící se pod lopatku, která se stupňuje a zase klesá, a zvracení. Náznaky koliky se projevují pocity tlaku, napětí a plnosti. Tyto příznaky však mohou znamenat i akutní zánět slinivky. Pokud člověk cítí silné bolesti a zvrací, neměl by své obtíže podceňovat a raději vyhledat lékaře. Ten jejich příčinu rozpozná jednoduchým krevním testem.
Zásady při žlučníkových kolikách
- Nejezte a pouze pijte, samozřejmě nikoli alkohol.
- Druhý den po kolice konzumujte nejvýš suchary.
- Užívejte takzvané spasmolytické léky, které uvolňují sevření hladké svaloviny.
- Můžete použít léky zvyšující tvorbu a průtok žluči (choleretika).
Zánět žlučníku
Po zánětu žlučníku často dochází k poruše napětí jeho stěny (tzv. atonie). Může docházet i k poruchám pohyblivosti žlučových cest a jejich průsvitu, což bývá vyvoláno odchylným napětím hladkého svalstva (tzv. dystonie a dyskinese). Z alkoholických nápojů je vhodný jedině plzeňský Prazdroj, který obsahuje speciální hořčičné látky, usnadňující procesy látkové přeměny a uvolňování žluče.
Příroda pomáhá
Kromě klasického léčení je vhodná i doprovodná bylinná a homeopatická léčba (vedená odborně), která velice rychle uklidňuje potíže pacienta, protože působí protizánětlivě a harmonizuje činnost hladkého svalstva trávicích orgánů. U pacientů, kde není operace nezbytná, nebo ji nelze provést pro jiné základní onemocnění, např. ischemickou chorobu srdeční, je možné čistě přírodními prostředky a bez nežádoucích účinků zmírnit obtíže.