Žlučníková kolika (žlučníkový záchvat) se projevuje bolestí proměnlivé síly, která jakoby vystřeluje z pravého podžebří nahoru a dozadu, někdy až k pravému rameni. Žlučníkovou koliku může způsobit množství tučné stravy, černá káva, cukr a vaječné žloutky. Příčinou žlučníkové koliky jsou obvykle žlučové kaménky.
Žlučník zajišťuje metabolismus tuků
Funkcí žlučníku je shromažďovat a zahušťovat žluč, která je vylučována do první části tenkého střeva, tak zvaného dvanáctníku. V tenkém střevě žluč zajišťuje štěpení živin na látky tělem využitelné. Při správné funkci žlučníku je tak zajištěn metabolismus tuků a bílkovin. Při nesprávné životosprávě (ale někdy z jiných příčin) vznikají choroby žlučníku, z nichž nejčastější je tvorba žlučníkových kamínků.
Příznaky žlučníkové koliky
Lidé s nemocným žlučníkem pociťují po dietní chybě (tučná, smažená či hodně kořeněná jídla, alkohol, černá káva…) v lepším případě pocity plnosti, nadýmání a tlaky v horní části břišní dutiny. V horším případě se dostaví žlučníková kolika, kdy se bolesti vystupňují.
Bolest při žlučníkové kolice vychází z pravého podžebří nahoru a dozadu, někdy až k pravému rameni. Bolest se projevuje v různé intenzitě. Jestliže žlučníková kolika „zasáhne v plné síle“, mají postižení lidé obvykle zvýšenou teplotu až horečku, případně se u nich může projevovat zimniční třas.
Kromě žlučníkových kamenů mohou náhlý atak bolesti – žlučníkovou koliku – způsobit i zánětlivé procesy ve žlučových cestách, případně i v samotném žlučníku.
Přesné příčiny vzniku žlučníkové koliky lze zjistit rentgenovým nebo ultrazvukovým vyšetřením.
Léčba žlučníkové koliky
Jestliže není nezbytná operace, při které jsou žlučníkové kameny vyjmuty, respektive odstraněn žlučník, je možná i konzervativní léčba. Spočívá zejména v přísné dietě, při níž musí být omezeny zejména živočišné tuky, dráždivé pochutiny, nadýmavé potraviny, alkohol (kromě malého množství zásaditého piva plzeňského typu). Strava nesmí být připravována smažením, pečením nebo grilováním – doporučuje se pouze vaření a dušení. Žlučníková dieta je obdobná jako dieta jaterní.
Žlučníkovým kolikám se dále předchází užíváním léků podporujících vylučování žluče, a nebo pitím výtažků z léčivých bylin se stejným účinkem.
Příroda pomáhá: Bylinky na podporu činnosti žlučníku
- Pelyněk pravý (Artemisia absinthium L.) je vytrvalá rostlina rozšířená po celé Evropě. V přírodní medicíně se využívá pelyňku hlavně při léčbě zažívacích a střevních potíží, pro zvýšení žaludečních kyselin a při žlučníkových kolikách. Užívá se horní část kvetoucí natě, která se suší při teplotě do 40 stupňů Celsia. Pelyněk obsahuje hlavně silice, fytoncidní látky a glykosidní hořčiny. Množství silic v bylince je nestálé, proměňuje se v závislosti na počasí a zralosti rostliny. Nadměrné užívání pelyňku může způsobit křeče a poruchy vnímání. Vedle pelyňku pravého můžeme sbírat také pelyněk černobýl (Artemisia vulgaris L.), kterého lze využít rovněž k podpoře trávení nebo jako koření k tučnějším jídlům. Čaj z pelyňku může nahradit některé léky podporující trávení.
- Činnost žlučníku podpoří čaj ze směsi bylin: 25 g řepíku, 25 g jablečníku, 35 g máty peprné a 15 g kořene reveně. Jednu polévkovou lžíci směsi povaříme jednu minutu v 1/2 litru vody, necháme 10 minut ustát, scedíme a Čaj pijeme po doušcích v průběhu dne.
- Jiným vhodným čajem je směs z l dílu řepíku, 1 dílu třezalky tečkované, 1/2 dílu čubetu benedyktu, 1/4 dílu boldovníku, 1 dílu mateřídoušky a l dílu divizny. Čajovou lžičku této směsi spaříme 1/4 litrem vody, necháme deset minut ustát a pijeme dvakrát denně vždy čerstvě připravený čaj.