Žluté tělísko se vytváří u každé ženy v plodném věku měsíc co měsíc. K čemu žluté tělísko slouží a jak souvisí s otěhotněním?
Menstruační cyklus
Vajíčka, tedy ženské pohlavní buňky, jsou uloženy v měchýřcích zvaných folikuly. Když se narodí miminko ženského pohlaví, má ve svém těle více než milion těchto folikulů. Jak dívka stárne, roste a dospívá, většina z těchto folikulů odumírá, u každé ženy jich dozraje a doroste do potřebné poslední fáze jen asi 400. Jinými slovy každá žena má za celý život k dispozici zhruba 400 ovulací na to, aby otěhotněla.
V plodném věku dochází každý měsíc, zhruba v polovině menstruačního cyklu, k ovulaci. Jedná se o proces, při němž folikul pukne, vajíčko se vyplaví a uvolní z vaječníku. Vajíčko putuje vejcovodem a čeká na své cestě do dělohy na oplodnění. Pokud k oplodnění nedojde, přijde menstruace.
Žluté tělísko
Právě po ovulaci, tedy ve druhé polovině cyklu, se vytvoří ze zbytků prasklého folikulu tzv. žluté tělísko, corpus luteum. Jedná se o komplex buněk, v němž se ukládá žluté barvivo – proto žluté tělísko. U člověka je velké několik centimetrů.
Hlavní funkcí tělíska je produkovat progesteron a estrogeny – tělísko tak pomáhá zajišťovat správnou výstelku dělohy pro uhnízdění embrya a brání zahájení menstruace. Pokud nedojde k oplodnění, žluté tělísko zanikne a zůstane po něm na vaječníku drobná jizva. Pokud dojde k oplození, žluté tělísko produkuje progesteron až do 4. měsíce těhotenství.
Neplodnost
Nedostatečná funkce žlutého tělíska může být jednou z příčin neplodnosti – zejména v těch případech, kdy u ženy dochází k raným potratům. Právě schopnost udržet těhotenství v prvním trimestru závisí na činnosti žlutého tělíska a na rovnováze hormonů, které produkuje.
Problémy se žlutým tělískem mívají většinou ženy, jejichž cyklus je kratší než 26 dní.