Zúžená předkožka (odborně fimóza), kterou ji nelze přehrnout přes žalud penisu, patří mezi poměrně časté komplikace. U zúžené předkožky je sice možné v některých případech určitou dobu vyčkat, ale o tom musí vždycky rozhodnout odborný lékař. Zúžená předkožka je velmi často u chlapců shledána už v útlém věku.
Zúžená předkožka u kojenců
Většinu odchylek, a to se týká i penisu malého chlapce, odhalí dětský lékař. Některé může nejsnáze při celodenním styku s kojencem vypozorovat matka. Patří sem například obtížné močení. Bývá častější u chlapečků, jejichž močová trubice je delší a užší než u děvčátek a může být v některém místě nadměrně zúžena. Nejčastěji je to na jejím konci, kde ji může tisknout příliš těsná předkožka na žaludu.
Těsnou předkožku nelze přetáhnout a čistit předkožkový vak. Následky na sebe nenechají dlouho čekat: Bakterie se rozmnoží a způsobí zánět. Močení se tak stává nejen obtížné, ale i bolestivé. Kojenec močí s námahou, tlačí, až zčervená v obličeji a přitom bolestivě pláče. Je třeba jej rychle ukázat dětskému lékaři a předvést mu i způsob, jak dítě močí. Lékaři to usnadní diagnózu i léčení. Pokud jde o samotnou pohyblivost předkožky, není nutné se v prvním roce příliš znepokojovat. Je ideální, dá-li se už od narození volně posunovat a umožňuje tak dokonalé čištění předkožkového vaku při každém koupání. To je však situace spíše výjimečná. U většiny chlapců jsou oba listy předkožky několik týdnů i měsíců pevně slepené. Uvolní se postupně samy nebo jim po několika měsících napomůže lékař drobným ambulantním zákrokem.
Něco jiného je takzvaná fimóza – část předkožky zaškrcuje jako pevný prstenec rýhu za žaludem, zužuje tím močovou trubici a dítě pak obtížně močí.
Fimóza, zúžená předkožka, se nikdy sama neupraví a je nutno ji odstranit chirurgickým zákrokem zvaným obřízka.
Obřízka odstraní problémy
Předkožka pokrývající žalud penisu bývá různě dlouhá, široká i elastická, takže někteří muži s ní nemají sebemenší potíže, jiní ovšem ano.
Pokud jde volně přetáhnout přes žalud a muž dbá na hygienu, pak bývá všechno v pořádku.
Hůř je na tom ten, kdo na základní hygienická pravidla zapomíná. Žlázy kolem žaludu totiž produkují maz, který se hromadí v předkožkovém vaku – a takové místo se přímo podbízí vzniku infekce. Mikroorganismy se mohou při pohlavním styku přenést do ženské pochvy, kde vyvolají nepříjemné zánětlivé onemocnění, jež si pak partneři vzájemně předávají.
- U starších chlapců a mužů není při obřízce nutná hospitalizace: operuje se ambulantně v lokální anestezi, u malých dětí se zákrok provádí v celkové narkóze
- Předkožka se může zúžit i po sérii opakovaných zánětů.
- Kromě toho existuje ještě parafimóza, velice bolestivý otok žaludu, kdy zúžený prstenec předkožky stažený za žalud zaškrtí penis.
Královský problém se zúženou předkožkou
Důvodem pohlavní neschopnosti Ludvíka XVI. nebyla impotence či nesmělost, jak se zprvu domnívalo okolí následníka trůnu, ale fimóza – vrozené zúžení předkožky, které zabraňovalo erekci, a tudíž i pohlavnímu styku. Teprve sedm let po svatbě přišel věci na kloub králův osobní lékař. Jeho Veličenstvo se podrobilo malému chirurgickému zákroku – tedy obřízce – a Marie Antoinetta, do té doby nedotčená panna, se konečně dočkala nejen druhé svatební noci, ale i vytoužených potomků.