Děloha dospělé ženy má délku asi osm centimetrů. Protože má „hruškovitý“ tvar, je v horní části širší než v dolní části, přitom se horní šířka pohybuje kolem pěti centimetrů. Ženy, které za sebou mají jeden nebo více porodů, mají dělohu větší. Někdy lékař shledá dělohu zvětšenou. Kromě těhotenství, kdy je zvětšení dělohy fyziologické, se může jednat zvětšení způsobené myomy dělohy. Důvody zvětšení dělohy mohou být i jiné.
Časté důvody zvětšené dělohy
Zvětšená děloha bývá lékařem shledána při gynekologické prohlídce.
- Je-li žena ve fertilním věku, může být důvodem zvětšené dělohy těhotenství.
- Další příčinou zvětšené dělohy mohou být zánětlivé procesy v děloze nebo v jejím okolí. V takovém případě ale žena pociťuje i jiné příznaky (bolesti, horečky, zvracení).
- Zhoubný nádor v děloze.
- Velmi častým důvodem zvětšené dělohy jsou myomy v děloze.
Zbytnění svalstva dělohy
Myomy jsou výsledkem hormonální nerovnováhy a podle odborníků se jedná o zbytnění děložní svaloviny, nikoliv o nádor, jak se mnohdy ještě laicky traduje. Jde o novotvoření vláken hladkého svalstva, v menší míře o zbytnění.
Myomy se tvoří velmi často ženám mezi čtyřicítkou a padesátkou věku. Myom se nikdy nevyskytuje před pubertou, po kastraci dále neroste, v přechodu se již nově nevytvoří. Myom se někdy obecně označuje jako zvětšení dělohy. Myomem zvětšenou dělohu má podle lékařských údajů až jedna čtvrtina českých žen. Většinou nemají žádné potíže.
Zvětšená děloha utlačuje jiné orgány
Myom se může během života ženy měnit. Před menstruací a během těhotenství se zvětšuje. Nebezpečí myomu spočívá v jeho růstu. Myomové uzly mohou mít velikost špendlíkových hlaviček, ale mohou také dorůst do vpravdě obřích rozměrů – až do velikosti lidské hlavy. Není-li možná hormonální léčba a myomy dále rostou, ohrožují ženu nadbytečným menstruačním krvácením, a tím i druhotnou chudokrevností.
Rostoucí děloha dále utlačuje orgány v malé pánvi – močový měchýř a tlusté střevo. Výsledkem mohou být bolesti v podbřišku, problémy s močením vlivem snížené kapacitě močového měchýře a chronická zácpa. V době kolem klimaktéria se tyto problémy mohou dále zvýrazňovat včetně nepravidelných krvácení. Operativní zásah patří mezi nejběžnější gynekologické operace.
Změna životního stylu
Prevence spočívá v dobré životosprávě, s pravidelným spánkem a výživou, ve které je upřednostňována listová i kořenová zelenina, ovoce, luštěniny, sójové klíčky. Z přírodních přípravků doporučují někteří specialisté na výživu takové, které obsahují selen a zinek. Z vitaminů jsou vhodné vitamíny A, C, E.