Zvětšená játra: Příznak nemocných jater

Játra jsou životně důležitým orgánem. V lidském těle totiž zastávají hned několik důležitých funkcí, patří mezi ně například energetická látková výměna či přeměna živin, dále také pomáhají při detoxikaci, zajišťují syntézu krevní plasmy a další. Právě proto je nutné, aby byla zdravá a tak i maximálně funkční. Nemoci jater se projevují hlavně jejich zvětšením. Co může zvětšení jater signalizovat?

Léčba je nutná

Pokud jsou játra zvětšená, je problém v tom, že to na sobě člověk nepozná. Zvětšená játra totiž nebolí, takže o tom, že se něco děje, nemusíme vlastně ani vědět. Proto je například nutné, chodit na preventivní prohlídky, při kterých může lékař zvětšení jater zjistit. To, že je s játry něco v nepořádku, lze také zjistit při odběrech krve. Nutné je si uvědomit především to, že zvětšená játra vždy signalizují, že je něco v nepořádku.

Příčiny zvětšení jater jsou různé

Zvětšení jater mohou způsobit i běžná virová onemocnění. Může se jednat ale i mnohem závažnější choroby, jako je například rakovina jater. Ta patří mezi nejvíce závažná onemocnění, protože se poměrně obtížně léčí. Pokud je odhalena včas, je úspěšná léčba možná. Pokud ne, v mnoha procentech končí rakovina jater smrtí. V každém případě je nutné, aby lékař správně diagnostikoval příčinu a poté nastavil příslušnou léčbu, vy jako pacient vždy plňte příkazy lékaře.

I nebezpečná mononukleóza

Za zvětšenými játry může být i nebezpečná nemoc – mononukleóza. Ta se objevuje hlavně u dětí a mladistvých. Jedná se o nemoc, která se projevuje velikou únavu a celkovým oslabením imunity. Mezi základní mononukleóza příznaky patří: velká únava, bolest v krku, horečky, zvětšené uzliny, zvětšená játra a další. Léčba je velmi složitá a trvá i několik týdnů. Problém u této nemoci je, že se poměrně těžko odhaluje (někdy je zaměněna s angínou a odhalena až ve chvíli, kdy se naplno rozjede).

Zanechte odpověď