Jestliže má těhotná žena a poté děcko bezprostředně po narození nedostatečné množství jodu v těle, hrozí vážné nebezpečí, že se toto dítě narodí s mentální retardací, tedy s opožděným duševním vývojem. Na světě trpí nedostatkem jodu 1,5 miliardy lidí, tedy asi každý třetí. Každý desátý má strumu („vole“) – zvětšenou štítnou žlázu.
Nedostatek jodu je i český problém
Obyvatelé naší republiky trpí podle dlouhodobého zjišťování nedostatkem jodu. Déletrvající nedostatek jódu vede k poruše funkce štítné žlázy. Ta se zvětšuje (tomu odborníci říkají struma, lidově vole), a když nemá z čeho stavět, tak štítná žláza nevytváří životně důležité hormony. To zapříčiňuje narušení vývoje především u plodu ještě v matčině těle, u dětí a dospělých neschopnost soustředění, oslabení paměti, deprese, snížení tělesné výkonnosti až únavový syndrom. Ženy trpí poruchami reprodukčních funkcí, menstruačního cyklu, potratovostí. Nedostatek jodu dále způsobuje suchou kůži, lámání a vypadávání vlasů, ale i poruchy růstu, tělesného, duševního a pohlavního vývoje. Onemocnění štítné žlázy je možné označit z větší části za chorobu s velkým sklonem k dědičnosti.
Zvětšená štítná žláza
Onemocnění štítné žlázy můžeme rozdělit na strumu, lidově „vole“, tedy zvětšení štítné žlázy. Normální štítná žláza je nehmatná a není vidět. Jakmile je hmatná a viditelná, je to vždycky nález nenormální a jde o známku nemoci. V tomto případě však může být záludnost v tom, že struma nemusí být patrná na pohled a pohmat a pacient může přesto trpět závažnými zdravotními potížemi. Je to z toho důvodu, že vrůstá dovnitř těla, do hrudníku a patrná je jenom při rentgenovém vyšetření. Všechna onemocnění štítné žlázy jsou daleko častější u žen než u mužů. Proč tomu tak je, není úplně jasné, ale mimo jiné to je zřejmě tím, že ženy mají jiné pohlavní hormony než muži.
Dalším typem zvětšené štítné žlázy – strumy je ta, která již zuzlovatěla. Zde již farmakologická léčba většinou nepomůže, nebo maximálně zamezí dalšímu růstu. Zvětšená štítná žláza může fungovat i normálně, ale může vadit buď mechanicky, tedy při dýchání a polykání, anebo kosmeticky.
Dovnitř zvětšená štítná žláza
Někdy nemocní se štítnou žlázou vyslechnou diagnózu „ dovnitř zvětšená štítná žláza“. Jedná se o zvětšenou část štítné žlázy, takzvaný lobus pyramidalis, která může za jistých okolností růst dovnitř do mezihrudí. Zde pak záleží na tom, zda jde o prosté zvětšení a dochází při něm k útlaku jiných orgánů, například cév, plic a podobně. Nebo jde-li o zvětšení žlázy spojené s poruchou její funkce. K tomu je zapotřebí provést stanovení hormonů štítné žlázy v krvi. Dále lze ultrazvukovým vyšetřením v časových intervalech sledovat změny ve struktuře štítné žlázy (například uzlovitá zduření) a rychlost zvětšování. Pokud jde o změny způsobené poruchou hormonální funkce, podávají se léky upravující tuto poruchu, podle toho, zda je způsobena zvýšením, nebo naopak snížením hormonální činnosti.