Zvětšené varle

Objeví-li muž při samovyšetření nebo náhodným pohmatem zvětšené varle, neměl by odkládat návštěvu urologa. Zvětšené varle může být sice příznakem některého mírnějšího onemocnění, ale právě tak se může jednat o první příznak zhoubného nádoru. Rakovina varlete postihující nejčastěji mladé muže. Jedině odborné vyšetření může tuto eventualitu vyvrátit, a nebo potvrdit. Proto odborníci radí v případě zvětšeného varlete navštívit lékaře do týdne po zjištění stavu.

Zvětšené varle je důvodem k návštěvě urologa

Varlata, dvě mužské pohlavní žlázy umístěné v šourku, mají obvyklou velikost kolem čtyř pěti centimentrů (do délky). Většinou jsou stejně velká, nebo se velikostí nepatrně liší, ale velikostní rozdíl zůstává stále stejný. Zdravé varle má vejcovitý tvar a pevnou konzistenci. Nemělo by být uzlinovaté či tvrdé. Když muž samovyšetřením zjistí, že má zvětšené varle, měl by nejpozději do týdne vyhledat urologa. Příčiny zvětšení varlete mohou být různé. Ale „ve hře“ je i případné zhoubné onemocnění, a potom je každý den včasného záchytu nemoci k dobru postiženého muže. Hrudky na varleti mohou být ovšem podle odborníků způsobeny dalšími příčinami.

Možné příčiny zvětšení varlete

Rakovina varlete

  • Rakovina varlete, respektive nádorové onemocnění, je nejzávažnější příčinou zvětšení varlete. Zhoubné onemocnění varlat (testikulární rakovina) je nejběžnějším typem zhoubného onemocnění mužů ve věku mezi dvaceti a čtyřiceti lety. Nemoc se jen zřídka vyskytuje před pubertou a ve stáří. Podle statistik postihuje v průměru čtyři muže ze sta tisíc. Okolo čtrnácti procent případů karcinomu připadá na muže, jimž v dětství varlata nesestoupila do šourku.

Hydrokéla

  • Mezi méně závažné příčiny zvětšeného varlete patří tak zvaná hydrokéla, při níž se kolem varlete hromadí tekutina. Většinou se vstřebá, a nebo muž podstoupí menší chirurgický zákrok. Jako příčiny hydrokély odborníci uvádějí úraz (mechanické poškození), lokální zánět nebo i alergickou reakci.

Variokéla

  • Variokéla je další možnou příčinou zvětšeného varlete. Varikokéla (varicocele) je onemocnění žilního systému varlete. Projevuje se vznikem menších či větších žilních pletení v šourku, obvykle na levé straně. Náhle vzniklá varikokéla vyžaduje neodkladné vyšetření odborným lékařem, protože může být známkou závažného onemocnění ledviny. Obvykle však vzniká postupně a postiženého obtěžuje až při větším rozsahu pocitem napětí či tahu ve varleti. Postihuje asi 15 procent mužů. Objevuje se obvykle v pubertě a způsobuje poškození varlete se zhoršením plodnosti u některých mužů. Její léčba je operační, je podle odborníků nejefektivnější v období dospívání, může však být účinná i u mužů do 30 let, trpících problémy s plodností.

Zánět varlat

  • Zánět varlat je velmi bolestivé onemocnění. Zánět varlat může vzniknout z infekce v močových cestách. Někdy provází i příušnice, jestliže je dostane pohlavně zralý muž. Kdyby nebyl zánět varlat léčen nebo byl nedoléčen, mohl by nemocného trvale poškodit, a to neplodností.

Zánět nadvarlete

  • Zvětšení varlete má podle urologů velmi často způsobuje zánětlivý proces nadvarlete. K infekčnímu onemocnění této mužské žlázy dochází mimo jiné při pohlavní nákaze, například chlamydiemi nebo kapavkou. Kromě zvětšení (otoku) varlete se připojují i další příznaky infekčního onemocnění (horečka, lokální zarudnutí, bolest varlat).

Cysty na varleti

  • Zvětšení varlete mohou způsobovat cysty – duté útvary z tkáně varlete, které jsou vyplněny tekutinou. Cysty jsou nebolestivé a jejich přítomnost muž objeví pouze nahmatáním zvětšené žlázy. Protože je třeba vyloučit možnost nádorového onemocnění, je postižený muž na urologii vyšetřen sonografem.

Samovyšetření varlat: Doporučovaná prevence

Pravidelné samovyšetřování jednou za měsíc radí lékaři všem mužům nad 15 let. Doporučují pro tuto činnost sprchování, kdy jsou šourek i kůže, která jej překrývá, uvolněné. Při samovyšetření by muž měl každé varle zhruba třicet vteřin jemným krouživým pohybem promnout mezi palcem a ukazováčkem obou rukou.

Zanechte odpověď