Mízní uzliny jsou žlázové orgány, jejichž úkolem je zachytit infekci, která by jinak vnikla do těla a mohla vyvolat závažné onemocnění. V dětském věku – hlavně mezi čtvrtým až čtrnáctým rokem – vykazují mízní uzliny zvýšenou aktivitu a také počet lymfocytů (jednoho z druhu bílých krvinek) je zvýšený. Ke zvětšení mízních uzlin dojde buď přímým vniknutím infekce do uzlin nebo přeneseně z jiných orgánů.
Uzliny na krku jsou nejvíc vidět
Mízní uzliny na krku se zdají nejvíce postižené, což je způsobeno tím, že jsou snadno viditelné a většinou spojené s určitými potížemi, i když vždycky tomu tak být nemusí. V oblasti krku a hlavy mají lidé více mízních uzlin, které „sbírají“ lymfu z různých oblastí těchto částí těla a podle toho je pak postižená patřičná partie uzlin. Nejčastěji jsou takto postihovány podčelistní uzliny, které jsou „napojeny“ na oblast obličeje, dásní, zubů a hlavně patrových mandlí.
Některé děti trpí na opakované infekce dýchadel a mají prakticky stále zvětšené podčelistní uzliny, které mohou být různé velikosti – od hrášku až do malé třešně. Jinak děti potíže nemají. Řada angín způsobuje zvětšení podčelistních uzlin, přičemž uzliny jsou měkké a na tlak bolestivé.
Existuje jedno onemocnění, které se projevuje buď jako angína nebo jako zduření mízních uzlin. Je to tzv. infekční mononukleóza, někdy zvaná také studentská horečka. Kromě zvětšených uzlin na krku postihuje onemocnění v řadě případů i játra.
V poslední době těchto angín přibývá, naštěstí však bez větších následků a většinou postačí kromě základní léčby i dieta šetřící játra. Dnes už lékaři zřídka vidí dříve popisovaný vředový kráter na mandli, kdy nemocný má kromě teploty i zduření mízních uzlin.
Zvětšené uzliny na krku jsou příznakem více chorob
Jakkoliv ztratila tuberkulóza svou obávanost, přece jen v poslední době jsme svědky narůstání její aktivity. Nemusí se projevit změnami na plících – jako jediná známka onemocnění je zduření mízních uzlin na krku. Samotný zánět mízních uzlin se projeví zduřením uzlin, zarudnutím, bolestivostí a teplotou. Většinou se podaří včas zahájenou léčbou nemoc zastavit; tu a tam dojde k zhnisání uzlin a pak je třeba chirurgicky zakročit.
Mnoho nepříjemných nemocí se projeví zduřením uzlin na krku. Především tzv. Hodgkinova nemoc, u které lékaři znají více odrůd a kde je vedoucím příznakem zduření uzlin na krku. Nemoc postihuje především chlapce. Rovněž některé krevní choroby – hlavně bělokrevnost – se mohou primárně manifestovat zduřením uzlin, bledostí a chudokrevností. Léčba všech těchto nemocí je komplikovaná, i když dnes je možnost mnoho případů vyléčit. Mají tedy mízní uzliny na krku nejen svůj význam, ale i jejich zvětšení ukazuje na celou řadu nemocí.