Některé lidi trápí i dlouhou dobu zvonění v uších. Zvláště v noci bývá velmi obtížné, někdy až nesnesitelné. Proto by měl být každý pacient s těmito problémy vyšetřen odborným lékařem pro choroby ušní, nosní a krční. Terapie ušních šelestů je obtížná. Co zvonění v uších způsobuje?
Příčiny zvonění v uších určí lékař
Šumivé nebo zvonivé zvuky v uších (odborně tinitus) obtěžují nezanedbatelné procento lidí. Jedná se o velmi nepříjemné postižení. Příčina může být různorodá a ne vždy je možno i přes odborné vyštření ji přesně určit. Nemusí se vždy jednat jen o postižení ucha, i když to je podle odborníků příčina nejčastější.
Možné příčiny zvonění v uších
- Změny v zevním zvukovodu
- Kornatění drobných tepének vnitřního ucha
- Porucha souhry kůstek vnitřního ucha (kladívka, kovadlinky a třmínku)
- Opakované záněty středního ucha
- Poruchy ve vnitřním uchu
- Duševní trauma
- Častou příčinou zvonění v uších však může být i postižení cév (ať již na podkladě aterosklerózy nebo v důsledku malformace či opakovaných zánětů)
- Někdy je třeba hledat původ v opakovaných zánětech nervů
- Příčina tkví přímo v centru sluchu v šedé kůře mozkové
- Postižení může být důsledkem změn na krční páteři
- Příznak zvonění v uších předznamenává velmi časzo začátek zánětu vnitřního ucha, stejně jako pocit „plnosti v hlavě“.
Léčba zvonění v uších
Zvonění v uších (tinnitus) je jednou z nejhůře ovlivnitelných chronických poruch, které trápí lidstvo. Foniatrické vyšetření je nezbytné. Medicínské léčení spočívá v podávání infuzí zlepšujících průnik krve k vnitřnímu uchu. Léčba je zpravidla komplexní. Vedle léků působících rozšíření cév (vasodilatancia), a tím zlepšujících přítok krve do postižené oblasti, se lékaři zaměřují na rehabilitaci krční páteře vhodnými mobilizačními technikami, případně trakční terapií a aplikací vybraných fyzikálních metod. U vážných stavů je třeba přistoupit i k preparátům, které nemocného tlumí.
U některých pacientů působí velmi příznivě kombinace dražé z třezalky a česneku v kombinaci s lékem. Důležitá je úprava diety – měla by převažovat rostlinná strava, s omezením tuků a červeného masa.
Zvonění v uších někdy provází migrénu
V případě klasické migrény předchází stav únavy, ospalosti či naopak zvýšené aktivity až předrážděnosti, někdy se objeví i zčervenání nebo naopak zblednutí obličeje či otok okolo očí. Následuje tak zvaná aura, která je způsobena přechodným stažením mozkových tepen. Její projevy jsou rozličné – od zrakových (jiskření), přes sluchové (zvonění v uších, změny kvality sluchu) až po vegetativní (bolest břicha, zácpa).
Airbagy hrozbou pro uši?
Airbagy, které chrání pasažéry při srážce automobilu, prý mohou způsobit trvalé ohluchnutí nebo zvonění v uších. Někteří odborníci se domnívají, že ztrátu sluchu může způsobit pronikavý zvuk při nafukování airbagů, jehož intenzita dosahuje 150 až 170 decibelů. Zvuky nad 140 decibelů jsou pro nechráněné lidské ucho nebezpečné.
1 komentář
Prosím mám problém kterém píšete v článku mám hned jet na pohotovost dekjji