Jestliže jste ten typ, kterému se „navalí“ okamžitě, když vidí zvracet někoho jiného, jako rodič si budete muset vypracovat vlastní obranný systém. Zvracení u dětí je velmi častým jevem a rodič – častěji matka – musí být ten, kdo zachová klidnou hlavu. Špatně je děcku, a vy mu musíte pomoci bez ohledu na vlastní pocity. Hned po první pomoci – očistění dítěte – je třeba zjisti, proč se mu udělalo nevolno. Zvracení u dětí může mít mnoho příčin.
Proč zvrací kojenci?
Zvracení u dětí nejútlejšího věku je třeba odlišit od naprosto běžného „ublinknutí“ po jídle. To není nic patologického. Ovšem jen tehdy, pokud kojenec odblikne jen malou částečku mléka, které vypilo přes moc a vyšlo s ním s nalokaným vzduchem (při říhnutí).
Jestliže miminko zvrací delší dobu po jídle a obsah žaludku z něho vychází prudce (pediatři používají výraz „obloukem“), mohlo by se jednat o nějakou fyziologickou vadu trávicího traktu. Je třeba na to upozornit lékaře, který dítě odborně vyšetří (nebo doporučí vyšetření u specialisty).
Dalším častým důvodem zvracení u kojenců je přehřátí organismu – úžeh, úpal. Příčiny a následky je možno hned si uvědomit – dítě ani nemuselo být vystaveno přímému slunci, ale mohlo delší dobu pobývat – a ještě v teplém oblečku – v dusné nevětrané místnosti, v autě, pod staženou boudičkou kočárku.
Ve druhé polovině roku může být zvracení u dětí zapříčiněno rostoucími zuby – zejména těmi úplně prvními.
Rovněž přechod z mateřského na sušené mléko může v případě nevhodně zvoleného druhu někdy vyvolat zvracení. Nejhorší příčinou zvracení u dětí kojeneckého věku je nastupující infekční onemocnění. V takovém případě bude zvracení provázet horečka a celková apatie miminka. Lékařské vyšetření je nutností.
Zvracení u dětí má mnoho příčin
Jestliže už dítě přijímá běžnou stravu, rejstřík možných příčin zvracení se rozšiřuje. Zvracení u dětí mohou vyvolat některá jídla – příliš tučná, těžko stravitelná, spolykaná ve velkých kusech nebo po přejedení. Někdy se zvracení u dětí objeví jako první příznak alergie na některou potravinu nebo její složku (lepek, kravské mléko). Existují rovněž případy, kdy se děcko poblinká po jídle (potravině), která mu nechutná, ale snědlo ji pod nátlakem (například rajčata, kvasnice, příliš aromatické ovoce, uleželé sýry…). Velmi častou příčinou zvracení u dětí je požití nějaké závadné potraviny – mléčný produkt, zmrzlina, pomazánka, „zkyslá“ polévka či omáčka, nepříliš čerstvá uzenina. S čím se organismus dospělých dokáže mnohdy „poprat“, dětský žaludek učiní s takovou zátěží krátký proces -. nekompromisně ji pošle ven nejkratší cestou – kudy vešla.
Asi tak od tří let se u některých dětí může objevit nesnášenlivost na změny polohy – kinetóza. Dítě zvrací při jízdě v autě, na lodičce, na kolotoči, o letadle nemluvě.
Zvracení je někdy známkou propukající choroby: neštovice a jiné obvyklé dětské infekční nemoci obvykle začínají zvracením.
V případě, že dítě zvrací úporně, dáví se, třebaže už má žaludek prázdný a vycházejí z něho jen žaludeční šťávy, je třeba okamžitě vyhledat nebo přivolat lékaře – mohlo by to být i zánět slepého střeva nebo jiná vámi nezjistitelná „náhlá příhoda břišní“.
Klid, dieta a ostražitost
Při zvracení u dětí je třeba zachovat klid. Dítě omýt, uložit, těm větším dát do postele nádobu pro případný další nával nevolnosti. V žádném případě nelze dítě kárat za to, že si znečistilo oblečení nebo lůžkoviny, určitě nezvracelo z bujného rozmaru. Nenutíme je do jídla, ale doplňujeme tekutiny – třeba po lžičkách podávaný slabý čaj, odvar z heřmánku nebo neslazenou minerálku.
Od dítěte v nevolnosti se nevzdalujeme. V postýlce ho položíme na bok (malé dítě) nebo mu podložíme záda, aby v případě dalšího zvracení nevdechlo zvratky, což by v lepším případě mohlo způsobit zánět plic nebo (a to bohužel není učebnicový strašák) i smrt z udušení.