U dětí je zvracení poměrně častým jevem a mnohdy dokáže rodiče i malé pacienty značně potrápit. Na co si tedy dát pozor, pokud dítě zvrací, a jak mu v tomto období nejlépe pomoci?
Příčiny zvracení
Zvracení (často též v kombinaci s průjmem) je u dětí nejčastěji příznakem infekčního onemocnění trávicího traktu způsobeného viry (např. Rotaviry) nebo bakteriemi (např. Salmonella). V novorozeneckém a kojeneckém věku se zvracení může objevovat jako ublinkávání po podání potravy, příčinou může být též gastroezofageální reflux, potravinová alergie nebo se může jednat o vedlejší účinek podaných léků či očkování. U starších dětí se může zvracení objevit též v období zvýšeného stresu.
Zamezení dehydratace
Největším rizikem při zvracení je možný vznik dehydratace. Toto riziko je tím závažnější, čím je zvracení úpornější a dítě mladší. Jak poznáme dehydrataci u dítěte? Mezi její známky patří:
- suché sliznice
- výrazná únava
- propadlé oči
- pláč dítěte bez slz
- velmi malé množství moči
- při sevření kožní řasy mezi dva prsty a jejím opětovném puštění se kůže velmi pomalu vrací do původního stavu
Pro zamezení vzniku dehydratace je důležité dbát na dostatečný příjem tekutin. U dětí kojených či zvyklých na umělé mléko s touto výživou nepřestáváme. U starších dětí lze dávat heřmánkový čaj slazený hroznovým cukrem, neperlivé vody. Můžete dítěti nabízet též rehydratační roztok zakoupený v lékárně.
Vhodná strava
Okamžitě po zvracení dítěti nepodávejte pití ani jídlo. Nechte jej hodinku odpočinout a až poté se snažte do něj něco vpravit. Dřívější nucení do pití by vedlo jen k opětovnému zvracení.
Dbejte zejména na pití dítěte, v prvním dni jídlo klidně zcela vysaďte. I později na pár dní ze stravy vynechejte mléčné výrobky a mléko, k běžné potravě se vracejte velmi pozvolna. Pro začátek je vhodné zařadit rýži, mrkev, suchary, pečivo (ne vyloženě čerstvé), brambory, libové maso, banány. Postupně přidávejte další potraviny.
Ostatní opatření
Dítěti můžete zakoupit probiotika, která podpoří správnou činnost jeho trávicí soustavy. Vyhněte se podávání dalších léků, pokud nejsou doporučeny lékařem. Snažte se mít dítě pod dohledem, aby nedošlo k dušení vyzvracenou potravou – zejména, pokud by dítě začalo zvracet v období spánku.
Čas na vyhledání lékaře je v případě, že u dítěte pozorujete rozvoj dehydratace či dlouhodobě odmítá příjem tekutin. Lékař dítě prohlédne, ve vážnějších případech je možné nařízení hospitalizace, při níž je dítěti nitrožilně podán roztok s obsahem potřebných iontů a glukózy.