Zvracení a nevolnosti patří bohužel k velmi častým průvodním jevům raného těhotenství. Tyto problémy většinou po dvanáctém týdnu těhotenství samy odezní. Některé ženy trpí žaludeční nevolností i ve vyšším stupni těhotenství. Může se ovšem jednat i případy, které s těhotenstvím nemají nic společného a žena si je do souvislosti se svým stavem dala sama – z obavy o zdravý vývoj plodu.
Zvracení v těhotenství není výjimečné
Zvracení v těhotenství je dost často typické pro první týdny. Tak zvaná ranní nevolnost patří k prvotním příznakům těhotenství. Ženu, která má k této nevolnosti dispozice, většinou postihuje ráno (z toho se odvíjí i označení „ranní nevolnost„), ale někdy jí je špatně i v jinou denní dobu. Že trpí nevolností je na ženě obvykle znát již od pohledu – bývá bledá, v tváři přepadlá, mívá kruhy pod očima, třebaže spala dostatečně dlouho, dost často jí bývá naměřen nižší krevní tlak. Zvracení bývá předznamenáno zvýšenou tvorbou jako „řídkých“ slin.
Obvyklé situace
Těhotné je na zvracení v různých situacích:
- po probuzení na „lačný“ žaludek,
- po požití nějakého hůř stravitelného jídla
- nebo i jen po zaznamenání pachu, z kterého jí je nevolno. Obvykle se jedná se jedná o jídla a pachy, které jí dříve nevadily, pohled na nějaké situace.
Organismus těhotné ženy pracuje jinak, než dříve („jiný stav“). Proto někdy „avizuje“ následnou nevolnost nebo zvracení už při pouhém pohledu na určitý typ jídla.
- Těhotné ženy rovněž více zvracejí při jízdě dopravním prostředkem (auto, autobus, loď, letadlo)
- Nebo se jim udělá špatně (až na zvracení) po nějakém rychlém pohybu, který jim dříve nevadil (klasické „dobíhání“ dopravního spoje, výstup po schodech do vyššího patra a podobně).
Ranní těhotenská nevolnost a zvracení v prvním trimestru těhotenství patří podle odborníků k průvodním jevům u asi 70 procent gravidních žen.
Není podmínkou, že bude žena zvracet při každém těhotenství. Většina žen s více dětmi potvrdí, že se průběh různých těhotenství může lišit (první celé doslova „pozvrací“, o dalším jako by ani nevěděla – nebo naopak).
Zvracení v průběhu těhotenství
Menší procento žen trápí zvracení ještě ke konci těhotenství (i když jim bylo několik měsíců „dobře od žaludku“). Protože v této době chodí žena častěji na lékařské prohlídky, jistě bude o tomto stavu ve vyšším stupni těhotenství informovat svého gynekologa, který příčiny zvracení a nevolnosti zjistí (nebo vyloučí).
Jestliže ženu přepadne nevolnost a zvracení i jiných měsících těhotenství, nemusí nijak souviset s její graviditou. Může se jednat o nějakou střevní nákazu, dietní chybu, nastupující onemocnění, prostě o situaci, kdy by zvracela i kdyby těhotná nebyla. Obvykle ale pociťuje i jiné příznaky, které ji zavedou k ošetřujícímu praktickému lékaři či ke gynekologovi.
Léčba stavů nevolnosti
Zvracení v těhotenství je tak typické a opravdu ve většině případu odezní, že není třeba nějakých zásadních lékařských zásahů. Po konzultaci s ošetřujícím lékařem může žena užívat přípravky (zakoupené v „kamenné“ lékárně), které návaly pocitu na zvracení (nausea) tlumí.
Vyplatí se dodržovat obecné zásady pro nevolnost v těhotenství, které zkušení odborníci i zkušené maminky doporučují: pomalé vstávání, lehce stravitelná jídla (ovoce), nenutit se do jídel, na které už jen samotný pohled vyvolává nucení ke zvracení, nenavštěvovat místa, kde se vyskytují pachy, ze kterých je ženě špatně (vývařovny, prodejny masa a ryb, chlévy, garáže – to je individuální).
Někdy – v případě, že žena očividně chřadne, rychle ztrácí na váze, je dehydratována, slabá a podobně – může lékař rozhodnout o krátké hospitalizaci, kdy ženě nitrožilní formou dodají do těla chybějící tekutiny a živiny.